Yapılan araştırmalar neticesinde 35-40 yaş ve üstü kadınlarda görülen adet dönemi dışındaki kanamalar ciddi rahatsızlıkların belirtisi, habercisi olduğuna ulaşıldı. Bu tip vakalar mutlaka önemsenmeli ve derhal uzman hekime başvurulmalıdır.

Hormonal bozukluk so
nucu oluşan kanamalar, gebelik ile ilgili kanamalar ya da bir başka basit hastalığın tetiklediği kanamalar haricinde, adet döneminin dışında görülen kanamaların en önemli nedeni myom, kist polip ve yara gibi iyi huylu oluşumların olduğu tespit edilirken bu tip rahatsızlıklardan ilaç tedavisi ya da basit cerrahi müdahale yardımı ile tedavi edilebilmesi mümkündür. Fakat bazen bu hastalıkların dışında çok nadir dahi olsa jinekolojik kanserler kanamaya yol açabilir. Bu durum özellikle orta ve ileri yaş grubundaki kadınlar için risk taşımaktadır.

Adet dışında görülen her vajinal kanama ciddiye alınmalı ve kesinlikle erken teşhis için anında müdahale edilmelidir. Bu tip kanamalar normal dışı geliştiğinden bazen küçük bazen ise riskli hastalıkları beraberinde sürüklemektedir. Bu durum bir jinekolok uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Cinsel birleşme sonrasında oluşan kanamalar ise rahim ağzı yarasının ya da bazen de bir çeşit kanserin habercisi olabilir.

Jinekolojik Muayene ile Erken Tanı ve Teşhis Önemlidir!

Tüm bu düzensiz kanamalar için jinekolojik muayene ya da smear testi (rahim ağzından ucu fırçalı bir çubuk ile alınan hücrenin taranması) ile erken tanı ve tedavi mümkündür. Kimi zaman basit vajinal enfeksiyonlar, vajinanın ilişkiye bağlı oluşan hafif sıyrıklar kanamaya neden olabilir. Tüm vajinal kanamalar risk taşıyor olduğu söylenemez fakat erken teşhis için muayene şart.

Sende yorum yaz!

Bu makale ilgili düşüncelerini, deneyimlerinizi şimdi bizimle paylaşabilirsin.

pudra.org kadınlara özel içerikleri ile makyaj, moda, cilt bakımı, diyet, güzellik tüyoları, cinsellik, aşk ve ilişkiler, sağlık, bebek bakımı, annelik konularında birbirinden faydalı pratik bilgiler sunmaktadır. Sağlıklı yaşam, doğal yöntemlerle zayıflama, güzelik sırları ve kendinizi daha iyi hisetirecek tavsiyelerini ve uzman görüşlerini kadınlar için yayınlamaktadır.

© 2008 - 2019, pudra.org ™, bir Sercan Çakır iştirakidir. I Love Google!